Postřehy z Ukrajiny

Studenti 3. B spolu s Mgr. Pavlíčkovou a PaedDr. Šedou se od 10. do 15. května 2016 zúčastnili „mise“ na Ukrajinu. Snili jsme o tom již od r. 2013, kdy studenti byli v 1. ročníku. V květnu 2016 se to přihodilo a bylo to jako sen.
Přáli jsme si poznat zázračnou přírodu Zakarpatí, vlast některých našich studentů. Rovněž jsme se chtěli na vlastní oči přesvědčit, zda v myslích Ukrajinců zůstalo nějaké povědomí z období 1.republliky, z časů masarykovské demokracie.
Ukrajinský hejtman užhorodské oblasti Yosyp Borto nás záhy přesvědčil, že na Masaryka a Čechy dodnes mnozí rádi vzpomínají. Dojemná byla exkurze v ZŠ, kde nás v aule školy očekával ředitel školy, učitelé a studenti v krojích. Manželka pana ředitele sama upekla chléb, kterým jsme byli uctěni hned po příchodu do školy.
Hluboko v mysli nám zůstane zážitek z návštěvy dětského domova pro handicapované děti. V ten moment se za slzy nestyděl nikdo z nás.

Mgr. Alena Pavlíčková

Postřehy studentů

Pár dní před odjezdem jsem pociťovala lehkou nervozitu, ale jakmile jsme se ubytovali v našem hotelu v Chustu, všechno ze mě  spadlo. Zakarpatí je nesmírně nádherná část Ukrajiny, a to nejen kvůli přírodě, ale také díky vřelosti a obětavosti tamních obyvatel. My Češi se od nich máme ještě co učit.

Tereza Neumanová

Pamatuji si, jak naše třídní (Alena Pavlíčková) na konci 1. ročníku při rozdávání vysvědčení projevila přání, abychom se společně vypravili na Zakarpatí. Teď na konci 3. ročníku se to splnilo. Před praxemi jsme odjeli s nejodvážnějšími studenty ze třídy na Zakarpatí. Strašně moc jsem se těšil, zpátky jsem se vracel spokojen.

Vitalij Tkač

…Výlet na Ukrajinu se velice povedl. Jsem ráda, že jste se všichni nebáli a zúčastnili se. Myslím, že to byl zážitek na celý život a doufám, že se někdo z nás na Ukrajinu ještě podívá.

Anastasiya Lychynska