Praxe v Německu

Jsem studentkou 3. ročníku na střední odborné škole Drtinova s oborem právní a diplomatické služby. Letošní rok se několika studentům otevřela možnost jet na dvoutýdenní povinné praxe do Německa, a protože mě němčina ve škole velmi baví, neváhala jsem se chopit této příležitosti a přihlásila jsem se do tohoto programu, abych se v německém jazyce ještě více zlepšila. Také mě lákalo poznat nové město, novou kulturu a způsob života v Německu.
O této možnosti praxe jsem se dozvěděla od našeho učitele německého jazyka, Mgr. Tomáše Botlíka. V Německu jsem byla již dříve na poznávacím zájezdu se školou, výletech s rodinou nebo v zimě lyžovat na horách.
Do Mnichova jsme odjeli v sobotu 18.5. ráno vlakem, společně s naším učitelem, který s námi zůstal 5 dní a účastnil se s námi animací i odpoledních programů.
Předem jsem věděla u koho budu bydlet, protože naši němečtí praktikanti u nás byli v březnu a měla jsem to štěstí, že praktikantka Eva se stala zároveň i mojí kamarádkou. Proto jsem se do Mnichova těšila o to víc. Výhodou bylo, že jsme spolu zůstaly v kontaktu a tak jsem dostala všechny informace, které jsem potřebovala.
Hned po příjezdu jsme dostali program na celé následující dva ty dny, tam jsme si přečetli že animační program začíná následující den ve škole, do které chodí naši němečtí kamarádi. První 3 dny v Německu jsme měli všichni společný program, 2 dny animace e 3. den jsme měli strávit ve vyučovacích hodinách v německé škole.
Na animačním programu jsme si rozšířili slovní zásobu, která nám byla potřebná v době praxí. V německé škole jsme s naším panem profesorem navštívili hodiny angličtiny, španělštiny a práva. Přišlo mi to velice zajímavé a jsem ráda, že jsme měli takové zpestření našeho programu.
Na praxi jsem každý den pracovala s mojí německou kamarádkou Evou ve stejné kanceláři. Pomáhala jsem jí s její prací na kterou měla 3 týdny a spočívala v tvorbě webových stránek o příznivých účincích CBD na naše zdraví.
Ve firmě pracovalo mnoho studentů, kteří byli našeho věku a Eva je většinou znala ze školy. Se všemi mě seznámila – byli moc milí a vstřícní.
Skoro každý den po praxi jsme se domluvili s ostatními a jako skupina jsme měli společný program, takže jsme se rozhodně nenudili.
Program se mi vždy líbil, protože jsem si i ráda popovídala s ostatními a užila trochu legrace. Některé dny jsme měli program už přesně stanovený od učitele našich německých praktikantů, profesora Balka.
Byli jsme na prohlídce městem s průvodcem, prohlídce olympijského stadionu nebo na prohlídce filmového studia.
O víkendu jsme se domluvili a zajeli se podívat na zámek Neuschwanstein, který mě naprosto okouzlil.
Mnichov se mi moc líbil, je to krásné město se spoustou možností kam zajít, a zřejmě nikdy by mě nepřestalo bavit objevovat nové kavárny a restaurace; protože jídlo tu bylo opravdu vynikající! Tyto dva týdny jsem si opravdu moc užila a mám pocit, že jsem zlepšila i své vyjadřování v němčině a naučila se spoustu nových slovíček a frází. Za tuto zkušenost jsem velmi vděčná a věřím, že se do Mnichova ještě někdy vrátím.

Barbora Martinčíková, 3. A

Němečtí studenti v Praze (překlad)

Naše škola se zapojila do programu výměnných zahraničních odborných praxí pod záštitou Tandemu. Němečtí žáci ze SŠ Therese-von-Bayern-Schule v Mnichově vykonávali v Praze za naší podpory svoji odbornou praxi od 23. března do 6. dubna 2019.
Roman
První dva dny jsme měli možnost naučit se úplné základy češtiny. Svoji praxi jsem vykonával ve firmě v Holešovicích. Tato firma se zabývá online marketingem česko-německých firem.  Naší náplní práce byla tvorba rešerší, analýza webových stránek a účast na firemních poradách. Přesto, že jsem toho na začátku o online marketingu moc nevěděl, tak díky ochotě zaměstnanců jsem měl možnost se toho naučit mnoho.
Během praxe jsme měli možnost poznat Prahu a její okolí nejen díky pěší túře z Karlštejna k lomu Velká Amerika, ale i například díky venkovní únikové hře v centru Prahy. Jsem rád, že jsem mohl během 14denního pobytu v Praze poznat tolik nových lidí a nasbírat i mnoho nových zkušeností.
Eva
Nabídka praxe v Česku mě velmi zaujala, když jsem viděla kolik lidí se přihlásilo, nenapadlo by mě, že budu vybrána. Očekávala jsem, že půjde o běžný zahraniční pobyt, kterých jsem se již v minulosti zúčastnila. Nakonec jsem ale byla velmi překvapená, kolik jsem se toho naučila o českém pracovním trhu a průmyslu. Hned při příjezdu nás překvapila ředitelka české školy s komentovanou prohlídkou Prahy v němčině. Praxi jsem vykonávala v česko-německé firmě v centru Prahy. Během praxe jsem se mohla setkat i s německými velvyslanci. Po mém pobytu v Praze přemýšlím, že bych studovala na univerzitě v Řezně bohemistiku, abych se mohla více věnovat českému či česko-německému průmyslu. Čeští žáci a učitelé si pro nás připravili během většiny dnů i odpolední program, například společné grilování, ochutnávku místní kuchyně, únikovou hru, výlet na Karlštejn apod.
Irina
Během pobytu pro nás byl připraven perfektní program, díky kterému jsme poznali nejen něco málo z historie a kultury Česka, ale i z jazyka. Během celého pobytu nedošlo k žádným problémům, ale věřím, že místní žáci a učitelé, kteří s námi trávili většinu času, by nám pomohli. Během své praxe ve firmě, která zprostředkovává zahraniční praxi českým studentům v Německu a Rakousku, jsem měla na starosti běžnou administrativu, elektronickou a telefonickou komunikaci se zahraničními partnery. Během pobytu jsem neměla ani potíže s jazykovou bariérou, protože všichni zaměstnanci uměli německy a žáci, se kterými jsme trávili volný čas také.
Maria
Jako malá jsem byla s rodiči v Česku na dovolené, takže jsem se těšila, že teď budu moci poznat českou kulturu mnohem lépe. Během jazykové animace jsme se během her seznámili se základními českými slovíčky a českou kulturou. Během praxe slavila firma, ve které jsem byla, 5leté výročí.  A i my praktikanti jsme byli zapojeni do oslav výročí společnosti. To bylo skvělé, můj strach z jazykové bariéry jsem nakonec překonala!