Letem světem Londýnem a starobylým Windsorem

Takhle lze stručně vystihnout výlet za památkami britské metropole spjatými s její historií a královskou korunou, kterého jsme se zúčastnili ve dnech od 25. do 29. října 2017. Typické ostrovní počasí, rosící nás směsí mlhy a kapkami deště z šedých mračen, posléze vystřídaly paprsky přívětivého podzimního slunce. Ta změna přispěla ke stále lepší náladě, radostnému objevování i navazování nových přátelství. Studenti si zájezd užili po všech stránkách, přinesl jim nové poznatky spolu s praktickým vyžitím angličtiny, v hostitelských rodinách zanechali ten nejlepší dojem.

Z jejich vzpomínek a dojmů uvádíme:
Brzy po příjezdu do Londýna jsme si prohlédli The Tower of London. Základ tohoto hradního komplexu tvoří nejstarší White Tower, postavená za vlády Viléma Dobyvatele. Tato původně královská rezidence sloužila od 16. století jako vězení, ale i popraviště pro příslušníky královského rodu, jedna ze zdejších věží se proto nazývá Krvavá, tedy Bloody Tower. Ke hradu se váže legenda o krkavcích – pokud šest krkavců opustí Tower, bude to znamenat pád britské monarchie. Setkáte se tu se strážci korunovačních klenotů, kterým se říká „beefeaters“. Ten název se odvozuje od zvýšených přídělů hovězího masa „beef“, které pobírali. Gardisty se mohou stát i ženy – první z nich nastoupila službu v roce 2007.
Během prvního dne někteří z nás navštívili katedrálu svatého Pavla. Jedná se o obrovskou dech beroucí stavbu s bohatou výzdobou, která se vyznačuje zvláštností zvanou “šeptající galerie“ (the whispering gallery) a také se v ní nachází krypta britských panovníků.
Dalším dobrodružstvím zájezdu do Londýna bylo ubytování v místních rodinách. Studenti byli rozděleni po dvou až čtyřech a následně přiděleni k britským hostitelům. Spolu s dalšími třemi spolužačkami jsem se tak ubytovala u příjemné paní – Indky. Domeček měla uklizený a krásně vybavený, jídlo bylo dobré, jen škoda, že se nám nedostalo žádné indické speciality.
Windsor Castle opravdu stojí za vidění. Hrad, který nechal vybudovat Vilém Dobyvatel, má dlouhou a velmi bohatou historii, britští panovníci ho obývají více než devět set let. Ranou anglickou architekturu představuje kaple sv. Jiří s hroby anglických králů včetně Jindřicha VIII. nebo Karla I. V jednom z křídel hradu je síň s hračkami, kde je domeček pro panenky královny Marie. Poblíž Windsoru se nachází Eton College, jedna z nejprestižnějších středních škol v Anglii, v níž se za školné zaplatí ročně asi milión korun v našem přepočtu.
Nejenže náměstí Trafalgar Square obklopují krásné stavby, ale silný dojem z celého místa doplňují i mladí umělci – tanečníci, malíři, zpěváci…Náměstí dýchá nezapomenutelnou živou atmosférou.
V britské Národní galerii jsme si prohlédli díla známých světových umělců. Velmi mě potěšil volný vstup, myslím, že je důležité se kulturně obohacovat a zcela určitě bych to ocenila i v České republice. Tuto možnost jsme nevyužívali pouze my, ale i ostatní návštěvníci, ať už místní nebo cizinci. Jen škoda, že jsme měli na prohlídku tak málo času. Určitě si chci někdy v budoucnu všechna ta díla včetně majestátních prostorů doprohlédnout.
Poslední den jsme měli prohlídku Britského muzea, kde jsme viděli evoluci světa a starověké památky z Egypta, Mezopotámie, Říma. Upoutala nás tam rozsáhlá sbírka starověkých předmětů, egyptská sbírka se vztahovala k posmrtnému životu, a z té japonské nejvíce zaujala samurajská zbroj.
Po nákupu upomínkových předmětů a dárků pro rodinu a přátelé na Oxford Street a vydatném obědě v Čínské čtvrti Soho jsme se přes St. James´s Park vydali k Buckinghamskému paláci a potom ke kolu London Eye, kde nás při výhledu na celý Londýn překvapil západ slunce.

Anna Borůvková, Tomáš Botlík a Veronika Menoušková a za studenty prvních až čtvrtých ročníků Kristýna Fraňková, Matěj Kopřiva, Kateřina Králíčková Adéla Kreisslová, Natálie Kühle, Nikola Novotná, Eliška Maršíková, Margaret Pandeyan, Natálie Přádová a Nikola Šťastná.