Lisabon – tečka za školním rokem

Odhodlali jsme se poznat nejzápadněji položené hlavní město evropské pevniny a naše rozhodnutí stálo zato. Byla to „ochutnávka“ historické tváře města. Navštívili jsme např. Castelo de Sao Jorge, katedrálu Sé Patriarcal ze 12. století a čtvrť Belém, odkud vyplouvali slavní portugalští mořeplavci na své objevitelské výpravy.
Slávu jednoho z nich, Vasco da Gamy, připomíná Torre de Belém ze 16. století a klášter sv. Jeronýma. Z vyhlídkové plošiny novogotického výtahu Elevadorde Santa Justa se naskytl působivý pohled na čtvrť Baixa, kde se nacházejí důležitá náměstí Praca do Comércio a Rossio. Kuriozitou byla jízda historickou tramvají tzv. elétrico, která s velkým rachotem i houkáním zdolávala stoupání a klesání úzkými uličkami města. Celodenní výlet do Sintry – bývalé královské rezidence – byl příjemným zpestřením nabitého programu.
Prohlédli jsme si Castelo dos Mouros, Palácio da Pena, často titulovaný jako „portugalský Neuschwanstein“, který je obklopen rozlehlým parkem s bujnou vegetací rododendronů, magnolií, pinií i spoustou dalších keřů a stromů.
Na závěr výletu jsme podnikli exkurzi do Cabo da Roca, nejzápadnějšího místa Evropy, rozkládajícího se na 144 m vysokém a příkrém skalnatém mysu nad Atlantickým oceánem.
Lisabon – město na sedmi pahorcích nad řekou Tejo se slanou vůní Atlantiku a hrdou námořní minulostí zůstane v našich vzpomínkách napořád.

Mgr. Ľubica Drnáková