Zahraniční aktivity
New York City 2024
Na začátku února jsme se společně s ostatními spolužáky a kamarády z jiných tříd vydali na nezapomenutelné dobrodružství, které nás zavedlo až do nechvalně známého města, které nikdy nespí. V neděli ráno jsme odletěli z Prahy do New Yorku.
Dlouhý let s palubním servisem nám nepřipadal tak dlouhý díky rychlému přestupu v Londýně a než jsme se nadáli, naskytl se nám z okénka ohromující pohled na Manhattan zalitý zapadajícím sluncem. Na letišti už na nás čekal autobus, který nás odvezl až do hotelu ve čtvrti Queens, z pokojů i terasy byl dechberoucí výhled na celý Manhattan.
Hned v pondělí jsme měli možnost objevovat krásy centra Manhattanu. Navštívili jsme ikonické náměstí Times Square, památník 9/11, One World Trade Center, srdce americké burzy a obchodu, New York Stock Exchange a Trinity Church. Odpoledne jsme využili možnost projet se trajektem na Staten Island, kde se nám naskytl nádherný pohled na Manhattan a sochu Svobody. Náročný den jsme zakončili v obchodním domě Macy’s.
Plni energie jsme se druhý den ráno vydali metrem do Brooklynu. Přešli jsme světoznámý Brooklyn Bridge a pokračovali k New York City Hall a St. Paul’s Chapel. Nakoukli jsme i do čtvrti China Town, dali si oběd v blízkosti Union Square Park a pokračovali přes Broadway a Flatiron Building až k samotnému zlatému hřebu našeho dne, mrakodrapu Empire State Building. Po zhlédnutí expozice o historii a slávy této monumentální budovy jsme se rychlovýtahem nechali vyvézt až do 86. patra, kde jsme na vyhlídkové terase až do úplného setmění pozorovali nádherný západ slunce. Pro mnohé z nás ale den ještě zdaleka nekončil. Z Empire State Building jsme honem utíkali na večerní basketbalový zápas NBA do nejznámější arény na světě, Madison Square Garden, nebo na slavné muzikály na Broadway.
Ve středu, stále v dobré náladě, jsme se lodí vydali k samotné dominantě New Yorku, soše Svobody. Přesunuli jsme se i na nedaleký ostrov přistěhovalců, Ellis Island, kde jsme navštívili muzeum. Odpoledne jsme strávili opět na Manhattanu. Nemohla chybět návštěva nádraží Grand Central Terminal, Chrysler Building a sídla OSN. Večer jsme se prošli po slavné 5th Avenue až k Rockefeller Center a nahlédli jsme do známé Trump Tower.
Čtvrtek jsme zahájili jízdou lanovkou z Roosevelt Island. Proběhli jsme kolem Bloomingdale’s, kde pracovala Rachel ze seriálu Přátelé, nakoukli jsme do hotelu Plaza, kde se zase ztratil filmový Kevin, krátce se zastavili ve Washington Square Park a vyfotili se u nedaleké Friends Apartment Building. Odpoledne jsme se stihli ještě podívat do New York Public Library a den jsme zakončili v Intrepid Sea, Air and Space Museum, kde měli návštěvníci možnost projít se bojovou ponorkou a nahlédnout do zákulisí NASA a U. S. Air Force.
V pátek jsme si udělali výlet metrem do zábavního parku na Coney Island, ochutnali hot dogy z místní dobové prodejny, udělali si krátkou zastávku ve fotogenické ulici Dumbo, prohlédli si expozici v Natural History Museum a den zakončili procházkou po Central Parku.
Sobota byla naším závěrečným dnem ve městě. Naposledy jsme se prošli Central Parkem a podnikli jsme návštěvu Columbia University a Yankee Stadium v Bronxu. Odpoledne jsme se již odhlásili z hotelu, zamávali Manhattanu a vyrazili na letiště, odkud jsme se vydali zpět do Prahy.
Domů jsme dorazili v nedělních odpoledních hodinách, plni zážitků a vzpomínek na krásný týden plný slunce, smíchu, fotek a neopakovatelných a nezapomenutelných chvil.
I teď, s odstupem tři měsíců a hotovou maturitou, na náš výlet myslím každý den a vzpomínám na krásné chvíle, jež člověk opravdu může zažít jen ve městě, které nikdy nespí. Hned bych letěla znovu a jsem moc ráda, že jsme měli tu možnost. Byla to pecka a dobrodružství se vším všudy!
Hana Šindelářová, 4. A
Návštěva turecké školy
Ve dnech 26. – 30. dubna 2024 naši školu navštívili studenti a učitelé z Turecka. Zúčastnili se některých vyučovacích hodin, ve kterých mohli uplatnit své jazykové dovednosti. Celé dny se nesly v přátelském duchu, byly zpestřeny společnými sportovními aktivitami a příjemně zakončeny společným muzicírováním v aule školy.
Česko-turecká hodina angličtiny
Už jste slyšeli o olejových zápasech? Nebo o kávě vařené na horkém písku? To nejzajímavější ze své kultury přišla představit skupina mladých Turků na páteční hodinu angličtiny ve 3. C. A na oplátku se dozvěděli třeba to, jak vypadá svíčková nebo velikonoční pomlázka. Studenti z obou zemí si připravili také kvízy, takže bylo o zpestření postaráno.
Všem zúčastněným děkuji za skvělou reprezentaci školy, přátelé z Turecka byli nadšeni příjemnou atmosférou po celou dobu pobytu ve škole.
Pavla Nedomová, ředitelka
Česko-německé setkání 2023
Am Dienstag, den 26. September, nahmen wir zusammen mit ausgewählten Studenten aus der ersten, dritten und vierten Klassen am tschechisch-deutschen Jugendtreffen mit deutschen Studenten des Gymnasiums teil.
Wir trafen uns im Unitarium-Gemeindezentrum in der Altstadt von Prag. Im ersten Teil des Treffens nahmen wir an verschiedenen Aktivitäten teil, die uns dabei halfen, uns besser kennenzulernen. Wir hatten viel Spaß.
Später erwartete uns die Stadtrallye, bei der wir wichtige Prager Denkmäler und Orte besuchten, die vom tschechisch-deutschen Zusammenleben inspiriert waren. Eine Pause für ein gutes Mittagessen oder einen Kaffee durfte nicht fehlen.
Es folgten die Bekanntgabe des Ergebnisses und eine gemeinsame Verabschiedung.
Wir haben das Treffen genossen, neue Orte kennengelernt und neue Freunde gefunden, mit denen wir uns auf jeden Fall gerne wiedersehen werden.
Hana Šindelářová, 4. A
Praxe v Německu 2023
Dva týdny jsem úspěšně absolvovala výměnný pobyt v Mnichově. Do tohoto programu jsem se přihlásila s cílem zlepšit si německý jazyk, poznat nové lidi a novou kulturu, zkrátka zažít něco nového. Jsem moc ráda, že jsem do toho šla.
V Mnichově jsem byla na praxi ve společnosti, která se pohybuje v oblasti nemovitostí, věnuje se hotelovému businessu. Nabízí rekreační byty a butikový hotel v centrálních částech Mnichova. I přes to, že to nebyla praxe v mém oboru, nabyla jsem mnoho nových zkušeností. Jsem moc vděčná za zkušenosti v této oblasti, které jsem získala v průběhu celé praxe. Pracovní tým byl skvělý. Byla jsem obklopena mladými lidmi.
Během našeho výměnného pobytu jsme také navštívili mnoho míst v Mnichově. Prošli jsme snad skoro celé město. Viděli jsme mnoho památek, muzeum, velké známé zahrady a protékající řeku Isar. Máme mnoho zážitků z tohoto krásného města s našimi novými německými kamarády.
Jsme moc rádi, že jsme poznali naše německé studenty díky tomuto výměnnému pobytu. Říkali jsme si, že bychom se s nimi jinak nikdy nikde neseznámili, nebýt tohoto programu. Také jsme se setkali s mnoha kamarády našich německých studentů. Takže jsme potkali hodně nových lidí. Se studenty jsme si skvěle sedli a máme nové kamarády na celý život. Také jsme díky jim a jejich rodinám poznali německou kulturu a národ. Mě osobně se Německo moc líbilo a úplně to přebylo mé očekávání a představy. Mile mě překvapil německý národ a Mnichov celkově. Zkrátka jsem se do tohoto města zamilovala. Doufám, že jsem tam nebyla naposled a někdy opět se tam vrátím.
Ioanna Olena Bilecka, 3. A
Velikonoční Itálie 2023
I v tomto roce jsme v průběhu Velikonoc, konkrétně od 5. do 10. 4. 2023 vyrazili na poznávací zájezd. Letos byla naším cílem Itálie. Postupně jsme navštívili nejznámější památky ve Florencii, poté si prohlédli baptisterium a šikmou věž v Pise, kde se samozřejmě všichni chtěli vyfotit. Jeden den jsme si mohli vychutnat i krásy jezera Lago di Garda, projít si místní hrad a uličky městečka. Poté jsme také museli navštívit Veronu. Poslední den se zajisté všichni těšili do Benátek, kde jsme se plavili po kanálech, přecházeli mosty a užívali si hlavně slunečného počasí. Jsme velmi rádi, že zájezd opět v počtu skoro 90 lidí proběhl podle plánu, všechno co jsme chtěli, jsme navštívili a hlavně nám vyšlo počasí.
Mgr. et Mgr. Tomáš Botlík Nuc, Ph.D.
Přímo v srdci Španělska: Madrid, Segovia, Toledo na závěr školního roku 2021/22
„Španělsko ještě nepřestalo být přírodou a dosud se nevzpamatovalo ze svých dějin, proto si dovedlo tolik toho uchovat. A my ostatní, my se můžeme tak trochu divit, jak krásná věc je být národem…“, píše Karel Čapek v reportážních fejetonech Výlet do Španěl, vydaných před téměř sto lety, a oslovuje tak i současného čtenáře.
Letošní zájezd nás velmi obohatil spoustou výjimečných zážitků, ať už to byla důmyslná stavba akvaduktu v Segovii z dob starověkého Říma, honosná výzdoba kostela v městečku Sepúlveda i té dominantní katedrály v Toledu s rozmanitými uměleckými prvky různých kultur, anebo na samotném závěru výletu madridská galerie Prado, poskytující náhled do světového malířství zejména doby renesance a baroka v malbách Bosche, Bruegela, Rembrandta, Rubense, El Greca, Goyi či Velazqueze.
A jak žijí Španělé? Ze všeho tu proudí radost ze života, radost z toho, že jsou právě zde a právě teď. Ochutnali jsme španělské chorizo, gazpacho, paellu nebo jihem provoněné víno, potěšili se tóny kytar a sledovali ten všeobecný mumraj při oslavách letního slunovratu na svatého Juana, plných pouličního veselí s alegorickými průvody a hudbou.
Na vzpomínkách jsou nejkrásnější právě ty chvíle, kdy vznikají, ale zároveň jsou i velkým bohatstvím, které nám nikdo nemůže vzít (další fotografie jsou na FB stránkách školy).
PhDr. Anna Borůvková
Švýcarsko
Během Velikonoc 2022 jsme vyrazili na poznávací zájezd do Švýcarska se zastávkou v Kostnici v Německu. Navštívili jsme Ženevu, kapličkový most v Lucernu, hrad Chillon, čokoládovnu a sýrárnu Gruyéres, sochu Freddieho Mercuryho v Montreux, horské středisko Zermatt a spoustu dalších míst.
Odborná praxe v SRN
V červnu skupinka 15 studentů naší školy opět vycestovala na ostrov Malta. Tentokrát nešlo o jazykový kurz, ale o dvoutýdenní praxi ve vládních a jiných důležitých institucích místní správy, na různých ministerstvech či v notářství. Práce v úřadech byla náročná, ale všichni se jí zhostili na výbornou. Na konci pobytu každý účastník obdržel certifikát od hostitelské organizace potvrzující pracovní zařazení a náplň praxe.
Výměnná zahraniční praxe v Mnichově
V letošním školním roce jsme uspořádali praxi českých studentů v Mnichově a německých studentů v Praze. V rámci této praxe jsme vytvořili čtyři dvojice, kterou tvořil vždy jeden německý a český student nebo studentka. Tyto dvojice spolu strávili 14 dní v Praze na přelomu března a dubna a následně na konci května 14 dní v Mnichově. Kromě povinné praxe v nejrůznějších organizacích (pojišťovny, Česko-německá hospodářská komora, turistická kancelář, marketingové oddělení apod.) čekal na studenty i doprovodný program (návštěva Karlštejna, Velká Ameriky, zámku Neuschwanstein, filmových studií v Mnichově, společné grilování, účast na výuce ve škole apod.)
Zahraniční praxe v Berlíně
Na konci května 4 naše studentky oboru sociální činnost vyrazily na praxi do Berlína, kde necelých 14 dní pracovaly v zařízeních pro děti (jesle a školky). V rámci přípravy na studentky čekal krátký jazykový kurz německého jazyka, konkrétně jazyková animace.
Následně do Prahy na začátku června dorazilo 6 německých studentů, kteří zde vykonávali taktéž praxi, konkrétně v Alzheimer centru, dětském integračním centu a mateřské školce. Pro německé i české studenty byl připraven bohatý doprovodný program – plavba po Sprévě i Vltavě, návštěva Postupimi, Pražského hradu, Bundestagu, společné grilování apod.
Odborná praxe 2019 na Maltě
V červnu 2019 skupinka 15 studentů naší školy opět vycestovala na ostrov Malta. Tentokrát nešlo o jazykový kurz, ale o dvoutýdenní praxi ve vládních a jiných důležitých institucích místní správy, na různých ministerstvech či v notářství. Práce v úřadech byla náročná, ale všichni se jí zhostili na výbornou. Na konci pobytu každý účastník obdržel certifikát od hostitelské organizace potvrzující pracovní zařazení a náplň praxe.
Navíc měli všichni studenti dostatek volného času během týdne po pracovní době i během víkendů, takže užili si nádherných prosluněných maltských pláží i výletů. Každý si z pobytu přinesl mnoho nezapomenutelných zážitků.
Salzburg, Orlí hnízdo, Königssee a Solné doly na závěr školního roku 2018/19
Každému je známý pojem „Orlí hnízdo“, ale kdo z nás byl přímo na vrcholu hory Kehlstein, ležící ve výšce 1834 m. n. m.? A kdo by se rád neprošel okolo rodného domu W. A. Mozarta podvečerním Salzburgem? Výlet jsme si v parném počasí zpříjemnili i plavbou lodí po nejhlubším jezeře Německa – po průzračném Königssee s jeho kouzelnými okolními scenériemi.
Mnohé z nás oslovila zajímavá prohlídka Solných dolů (z přírodního hlediska skutečného unikátu), kde jsme si kromě expozice užili jízdu vláčkem a sklouznutí na klouzačkách. Také jsme se projeli loďkou po podzemním slaném jezírku a ochutnali slanou vodu.
Závěrem už mi nezbývá nic jiného, než popřát všem krásné prázdniny k načerpání nové životní energie do dalšího společného snažení v naší Drtince…
PaedDr. Pavla Nedomová, ředitelka
„Moc děkuji za zprostředkování krásného výletu, který byl vyvrcholením ročního působení na naší škole. Byl to kouzelný výlet, který budeme, myslím všichni, dlouho vstřebávat.“
Mgr. Ilona Novotná
Mladí v EU v rámci projektu – Občanské úvahy o budoucnosti EU
Ve dnech 9. – 12. května 2019 jsme se společně s pedagogy z naší školy N. Mochelovou a T. Botlíkem zúčastnili Projektu FuturEU díky partnerské organizaci Change it! v polské Varšavě. Stačilo odeslat krátký motivační dopis a mohly jsme ve čtvrtek 9. května ve večerních hodinách odletět z Letiště Václava Havla.
Následující dny jsme měli možnost poznat nejen pedagogy a profesionály z různých členských států EU (např. Itálie, Chorvatsko, Kypr, Bulharsko), ale i jejich studenty a více je poznat díky seznamovacím hrám a workshopům, kterých jsme se zúčastnili hned v pátek, kdy jsme strávili celý den na univerzitě ve Varšavě. Zde jsme probírali otázky týkající se životního prostředí, ochrany zvířat, bezpečnosti států, mládeže, pracovních příležitostí atd. V sobotu jsme se šli podívat na tzv. Schuman Parade, což je průvod na podporu evropské integrace a v odpoledních hodinách jsme měli zajímavou prohlídku Varšavy, kterou jsme zakončili večeří ve vyhlášené restauraci na hlavním náměstí Varšavy.
V neděli nás čekal trošku volnější program, měli jsme možnost si Varšavu ještě sami projít, a tak jsme se rozhodli prohlédnout si Muzeum dějin polských Židů a Královský hrad. Ve večerních hodinách jsme se vraceli do Prahy.
Za tuto zkušenost moc oběma pedagogům děkujeme a doufáme, že bude více podobných projektů, protože nás tyhle 4 dny obohatily nejen ve znalostech, ale i v procvičení si anglického jazyka.
Barbora Nováková, Hanka Kuželová, 3. C
Drážďany trochu jinak
V rámci projektu „Städte der deutschsprachigen Länder“ si žáci 4. a 3. ročníků (2. cizí jazyk – německý jazyk) připravili na 17. prosince 2018 cestu do Drážďan, tzn. že již po cestě ti nejodvážnější německy prezentovali do mikrofonu památky, např. Semperoper, Zwinger, Grünes Gewölbe, Frauenkirche, Dresden im Laufe der Geschichte, Geschichte des Striezelmarktes, August der Starke, atd. Následovala komentovaná procházka v Drážďanech pod vedením pedagogů – němčinářů a prohlídka Hofkirche a Frauenkirche. Samozřejmě nechyběl Striezelmarkt a jako obvykle vstup do minimálně jedné památky či uměleckého objektu. Tentokráte jsme si vybrali PANOMETR a rozhodně jsme nelitovali.
Za veškerou přípravu nám pedagogům byla odměnou kultivovaná prezentace naší školy, především navýsost slušné a vstřícné chování účastníků tohoto již tradičního výjezdu. Děkuji všem za vytvoření velice příjemné atmosféry, bylo mi s vámi moc fajn!
Guten Rutsch in das Neue Jahr!
Pavla Nedomová, ředitelka školy
Lisabon – tečka za školním rokem
Odhodlali jsme se poznat nejzápadněji položené hlavní město evropské pevniny a naše rozhodnutí stálo zato. Byla to „ochutnávka“ historické tváře města. Navštívili jsme např. Castelo de Sao Jorge, katedrálu Sé Patriarcal ze 12. století a čtvrť Belém, odkud vyplouvali slavní portugalští mořeplavci na své objevitelské výpravy.
Slávu jednoho z nich, Vasco da Gamy, připomíná Torre de Belém ze 16. století a klášter sv. Jeronýma. Z vyhlídkové plošiny novogotického výtahu Elevadorde Santa Justa se naskytl působivý pohled na čtvrť Baixa, kde se nacházejí důležitá náměstí Praca do Comércio a Rossio. Kuriozitou byla jízda historickou tramvají tzv. elétrico, která s velkým rachotem i houkáním zdolávala stoupání a klesání úzkými uličkami města. Celodenní výlet do Sintry – bývalé královské rezidence – byl příjemným zpestřením nabitého programu.
Prohlédli jsme si Castelo dos Mouros, Palácio da Pena, často titulovaný jako „portugalský Neuschwanstein“, který je obklopen rozlehlým parkem s bujnou vegetací rododendronů, magnolií, pinií i spoustou dalších keřů a stromů.
Na závěr výletu jsme podnikli exkurzi do Cabo da Roca, nejzápadnějšího místa Evropy, rozkládajícího se na 144 m vysokém a příkrém skalnatém mysu nad Atlantickým oceánem.
Lisabon – město na sedmi pahorcích nad řekou Tejo se slanou vůní Atlantiku a hrdou námořní minulostí zůstane v našich vzpomínkách napořád.
Mgr. Ľubica Drnáková
Dívčí výlet do Vídně
Dne 27. června 2018 jsme se s dívkami z 1. D, 2. B a 2. D vypravily na jednodenní výlet do rakouské metropole. Pro mnohé to bylo první setkání s městem, se kterým naši zemi spojuje tolik společného. Naší první zastávkou bylo letní sídlo Habsburků – zámek Schönbrunn, kde jsme zhlédly dvacet sedm komnat s množstvím zajímavostí a měly tak možnost nahlédnout do života jeho obyvatel, dávných panovníků monarchie. Mezi nimi upoutal např. pokoj pro zkrášlování císařovny Sissi a také fakt, že bylo v číslování místností z pověrčivosti vynecháno číslo 13. Následně jsme se odebraly do centra Vidně, kde se na náměstí u chrámu Stephansdom skupina rozdělila a každá si mohla prohlížet město podle svého zájmu. Zájezd potěšil, jen některé dívky litovaly, že v tom krátkém zastavení bylo málo času na podrobnější prohlídku Vídně.
Za pedagogický doprovod Mgr. Ľubica Drnáková, PhDr. Anna Borůvková a Paedr. Jaroslava Šedá a za studentky Tereza Bauerová, Pavlína Budařová, Anna Stránská a Veronika Raisová
Vzdělávací pobyt v Bruselu a Štrasburku
Naše škola se v květnu 2017 zúčastnila soutěže poslanců evropského parlamentu JUDr. Pavla Teličky a Ing. Petra Ježka (ALDE) pro učitele středních škol České republiky o vzdělávací pobyt ve městech hlavních institucí EU. Garantem soutěže za SOŠ, Praha 5, Drtinova 3/498 byl Mgr. Petr Brychta, Ph.D. V soutěži jsme byli úspěšní a dva naši pedagogové se zúčastnili vzdělávacího pobytu v Bruselu a Štrasburku.
V rámci tohoto projektu jsme navštívili hlavní instituce Evropské unie: Evropskou komisi, Evropský parlament a Radu Evropy. V Evropské komisi, která má hlavní sídlo v budově Berlaymontu poblíž centra Bruselu, jsme absolvovali přednášku týkající se Komise, jejího vývoje, mezinárodních vztahů se státy mimo Unii a řízení legislativního procesu, který je jedním z hlavních pracovních náplní tohoto vrcholného orgánu EU. Následně jsme navštívili Evropský parlament (rovněž v tzv. evropské čtvrti v Bruselu), kde jsme se po absolvování přednášky ohledně působnosti evropského parlamentu setkali s europoslanci JUDr. Pavlem Teličkou a Ing. Petrem Ježkem, kteří soutěž zorganizovali. S europoslanci, kteří jsou členy politické strany ALDE (aliance liberálů a demokratů pro Evropu), jsme vedli relativně dlouhou diskusi týkající se nejaktuálnějších problémů EU a jejich možného řešení. Hlavními tématy byly okolnosti týkající se migrační krize v Evropě, teroristických hrozeb ve státech EU, možnosti vstupu Turecka do Unie či mezinárodního dluhu Řecka. Okrajově jsme diskutovali problematiku domácí politické scény. Další části programu byla exkurze v budově Evropského parlamentu. Po pestrém vzdělávacím programu jsme navštívili vybrané kulturní památky hlavní belgické metropole a přesunuli se přes Lucemburk do francouzského Štrasburku, sídla Rady Evropy.
Zde jsme navštívili sídlo Rady Evropy (Council of Europe), což je mezinárodní celoevropská organizace, jež zajišťuje spolupráci členských států zejména v oblasti podpory demokracie a ochrany lidských i sociálních práv a svobod. V Radě Evropy jsme se zúčastnili přednášky a následné diskuse v anglickém jazyce. Přednáška se týkala hlavního pole působnosti této organizace, tj. společného řešení ekonomických, sociálních, environmentálních, vědeckých, právních a administrativních otázek. Diskuse se zabývala zejména porušováním lidských práv a svobod v Turecku a zavedení trestu smrti, což nekoresponduje s ustanoveními Rady Evropy. Na otázku, jestli Rada Evropy vyloučí Turecko, jsme nedostali jasnou odpověď, ale vzhledem k tomu, že se jedná o ekonomicky silný stát se strategickou polohou, tak je to v současné době krajně nepravděpodobné. Součástí návštěvy Štrasburku byly rovněž historické a kulturní památky v centru metropole.
Osobně hodnotím program i organizaci vzdělávacího pobytu kladně. Cením si možnosti setkání a diskuse s pořádajícími europoslanci, kteří reagovali na dotazy věcně a sofistikovaně. Je přínosné vidět práci evropských institucí z jiného úhlu pohledu a oprostit se od mediálních kampaní, na druhou stranu si vlastní názor musí každý vytvořit sám bez nátlaku na základě svých poznatků, zkušenosti a s kritickým myšlením vzhledem k médiím i politikům. Nežijeme v dokonalém světě.
„V dokonalém světě by bylo všechno černé nebo bílé, správné nebo špatné, a všichni by poznali rozdíl. Jenže tento svět dokonalý není. Potíž je s lidmi, kteří si myslí, že je“
Neal Schusterman
Mgr. Petr Brychta, Ph.D.
Malebné Skotsko
Zájezd do Skotska o jarních prázdninách 2017 po všech stránkách splnil naše očekávání. Dal nahlédnout do drsných momentů skotské historie, ukázal půvaby hornaté přírody a poskytl příležitost seznámit se s místními obyvateli. Země strmých skal, útesů nad mořem, stád ovcí, kostkovaných kiltů, dudáků a whisky nám odkryla svou tvář.
Za všechny účastníky zájezdu
PhDr. A. Borůvková
Euroscola ve Štrasburku
Ve dnech 14. – 17. prosince 2016 se 23 studentů naší školy zúčastnilo programu Euroscola ve Štrasburku. Jde o program, který podporuje dialog mezi mladými lidmi z celé Evropské Unie. Jedná se o setkání studentů SŠ z celé Evropy v budově Evropského Parlamentu v alsaské metropoli Štrasburk.
Čtvrteční den jsme strávili prohlídkou města. Nejprve jsme navštívili Ponts Couverts (Kryté mosty) a malebnou část města Petite France (Malá Francie). Poté jsme se přesunuli do Musée d’Art Moderne et Contemporain (Muzeum moderního a současného umění), kde mohli studenti obdivovat díla významných umělců jako je Picasso, Rodin, Monet, Arp nebo Kupka. Poobědvali jsme místní specialitu – slaný koláč tarte flambée (flammekueche) a vypravili se na návštěvu katedrály Notre‑Dame. Je to jedna z nejkrásnějších staveb z období vrcholné gotiky. Den jsme zakončili procházkou historickým centrem města.
V pátek jsme se v brzkých ranních hodinách přesunuli k budově Louise Weiss na severu města, kde se nachází hlavní sídlo Evropského Parlamentu. Pro účastníky byl připraven celodenní program, kterého se zúčastnilo více než 500 studentů ze středních škol v EU. Dopolední část probíhala v hlavním zasedacím sále Hémicycle (Půlkruh), kde probíhají plenární zasedání europoslanců.
Administrátoři EP představili Evropský Parlament a vysvětlili, jakým způsobem probíhají jednání a jaký je proces tvorby a schvalování legislativy. Měli jsme také možnost vyzkoušet si jejich hlasovací systém. Zasedání se zúčastnil také maďarský europoslanec Tibor Szanyi, který odpovídal na dotazy, které mu studenti kladli, například na téma migrace a uprchlická krize, Brexit a jeho důsledky nebo postoj k Turecku coby žadateli o členství v EU. Dotazů bylo mnoho, takže bohužel nemohli promluvit všichni. Jsem tedy moc ráda, že se ke slovu dostalo hned několik studentů naší školy.
Na závěr ranního zasedání jsme měli možnost vyslechnout si krátké prezentace studentů ze všech zúčastněných zemí. Českou republiku a naši školu představili studenti Jan Houdek a Martin Roušal. Svého nelehkého úkolu se zhostili výborně a ČR představili zajímavým způsobem (část můžete vidět na videu), který upoutal pozornost všech posluchačů.
Po společném fotografování a obědě byli účastníci rozděleni do družstev o čtyřech hráčích z různých zemí. Probíhala hra Eurogame, během které družstva odpovídala na otázky o Evropské Unii. Otázky byli kladeny v nejrůznějších evropských jazycích, takže studenti museli nejprve překonat obtížnou jazykovou bariéru. Velkého úspěchu dosáhl Maksym Fidyk, jehož družstvo se probojovalo do finále mezi čtyři nejlepší skupiny. Finále probíhalo na závěr celého programu v hlavním sále, družstva odpovídala na další dotazy týkající se Evropy a evropské kultury.
Studenti byli rozděleni do vícejazyčných pracovních skupin, ve kterých se konala další jednání v kancelářích výborů. Během nich účastníci diskutovali o evropských prioritách a vyměňovali si názory na problematiku, kterou se zabývali během podzimních příprav na tento program. Zvolili si svého mluvčího, který později jejich názory tlumočil v rámci závěrečné zprávy skupin během odpoledního plenárního zasedání.
Učitelé se také zúčastnili hry Eurogame a později diskuse, která se týkala především tématu migrace a možností integrace migrantů v zemích EU. Věnovali jsme se především oblasti školství a tomu, jakou roli v integraci hrají školy a vzdělávání.
Na odpolední blok se všichni přesunuli opět do Půlkruhu EP, kde jednotliví mluvčí pracovních skupin prezentovali své závěrečné zprávy a zodpovídali dotazy z pléna. Poté proběhlo již zmíněné finále Eurogame a na závěr jsme se rozloučili Evropskou hymnou.
Celkově se pobyt ve Štrasburku velice vydařil a naši studenti si z něj odvezli dobré zážitky a také získali cenné zkušenosti, které budou moci využít i v budoucnu.
Mgr. Veronika Menoušková
Japonsko trochu jinak
Již popáté u nás! Návštěvy Japonců mají na naší škole dlouholetou tradici. S Akiem, Tošikou a Kayokou jsme si zavzpomínali na krásná společná vystoupení japonského sboru Wadachi a sboru Drtinka. Tentokráte zde naši japonští přátelé se sboristy nekoncertovali; přesto si našli čas na diskuzi „s mladými“. Diskutovalo se o japonském školním systému, ale nechyběly ani otázky týkající se japonské kuchyně, zdravého životního stylu, atd., atd.
A poselství pro další setkání? Šťastný je ten, který ovládá cizí jazyk a nemusí mít zábrany při komunikaci s lidmi odkudkoli, třeba i z druhé strany zeměkoule… Děkuji všem, kteří se besedy v anglickém jazyce aktivně zúčastnili a vytvořili celkově velice příjemnou atmosféru. Těším se na další zahraniční návštěvy s vámi…
PaedDr. P. Nedomová
Ukrajina
Naši studenti ze třídy 3. B spolu s Mgr. Pavlíčkovou a PaedDr. Šedou od 10. do 15. května 2016 navštívili západní Ukrajinu. Vřele zde byli uvítáni ve dvou rodinách našich studentů. Nejen pohostinnost jejich, ale ani blízkých sousedů neznala mezí.
Celé Zakarpatí je lemované karpatskými horami, uprostřed hor jsme zavítali k jezeru Sinevir. V programu měli též prohlídku měst Mukačevo, Užhorod a Chust, zámku Palanok a Užhorod. V místě užhorodského parku kdysi býval strážní hrad, který dokonce zakládal český král Vladislav.
Výprava navštívila i hejtmana užhorodské oblasti Yosypa Borto, místní ZŠ, ale i dětský domov pro handicapované děti. Návštěva Zakarpatské Ukrajiny předčila veškerá očekávání. Žijí zde srdeční a pohostinní lidé, kteří touží po rozšíření turistického ruchu a věřte, že krajina je tam opravdu nádherná. Všichni jsme se shodli, že se na Zakarpatí určitě vrátíme.
Mgr. Alena Pavlíčková
Postřehy studentů
Přišlo mi až neuvěřitelné, že jsem se ocitl na tak nádherném místě. Starobylá země protkaná pásem velehor, které ční nad kopulemi majestátných hradů, zámků a chrámů, jež mi doslova učarovaly. To vše doplnili krásní, milí a pohostinní lidé, kteří byli ještě nezkaženi dnešním světem v moderní podobě. Jsem velice vděčný za tento zážitek.
Tomáš Mitas
Troufám si říct, že tohle je pro mě ten nejhezčí výlet a na Ukrajině jsem určitě nebyla naposledy.
Tereza Neumanová
Malta
16. – 30. května 2015 – jazykový kurz odborné angličtiny s praxí ve veřejnosprávní oblasti
Motivačních předpokladů k výuce cizích jazyků a budoucím možnostem uplatnění na trhu práce v rámci celé EU není nikdy dost! Po pozitivních zkušenostech s německými sociálními partnery v předchozích projektech (Deutsch im Praktikum) za podpory ČNFB (Českoněmecký fond budoucnosti) si žáci naší SOŠ opět v praxi ověřili, jak je dobré nejen znát, ale i dobře komunikovat v cizích jazycích.
Příprava našeho motivačně nového vzdělávacího projektu „Malta“ zabrala téměř celý rok, ale získané nadstandardní zkušenosti stály za to!
Malta je pro jazykové kurzy jak známo jedním z nejkvalitnějších světových center pro výuku angličtiny a nám se navíc podařilo orientovat výuku na odborný jazyk přímo v součinnosti jak s maltským, tak českým konzulátem a Parlamentem.
Uvedené reference jsou skvělým oceněním našich nových forem práce s mladými lidmi, kterým budeme nadále věnovat zvýšenou pozornost. Děkuji tímto všem, kteří se projektu zúčastnili a s excelencí prezentovali naši školu na tomto krásném ostrově s hlubokou kulturní a historickou tradicí…
Koordinátor projektu Pavla Nedomová, zástupkyně ředitelky
Pobyt našich studentů Na Maltě
Konec května přináší čtvrtým ročníkům maturity a těm mladším odborné praxe. Letos ji někteří studenti měli možnost absolvovat na Maltě, vzdálené zemi na jihu Evropy, která se rozkládá na třech ostrovech ve Středozemním moři a její celková rozloha je pouhých 315,6 km2. Přestože se od té naší liší podnebím, vegetací i jazyky, spojuje nás s ní nejen členství v Evropské Unii, ale také bohatá kulturní tradice. Malťané jsou národem dvou jazyků, semitské maltštiny a angličtiny, kterou tu ovládá úplně každý. V rámci praxe jsme navštívili Maltský parlament v hlavním městě Valletta, Střední soukromou školu St Edward´s College, místní Radu města Naxxar, kde nás přijal její zástupce Paul Gatt a centrálu turistického ruchu, kde jsme vyslechli zajímavý výklad Carla Micaleffa o tomto důležitém ekonomickém odvětví Malty. Velmi silným dojmem zapůsobila přednáška Godfreye Pirotty, velvyslance ČR se sídlem na Maltě a zároveň univerzitního profesora, který zaujal nejen svým výkladem o historii Malty a jejím postavení ve světě, ale také svým osobním vztahem k Čechám. Všechny akce a setkání nás velmi obohatily, ale také nám poskytly příležitost k diskusím, k možnostem formulovat otázky anglicky. Rovněž kurz angličtiny, který skvěle zorganizovala maltská jazyková škola NSTS, byl pro studenty velmi přínosný. Hodiny, založené na živé komunikaci, měly spád a vtip, ale zároveň přiblížily i aktuální problematiku současného života na Maltě, totiž řešení imigrace ze severní Afriky.
PhDr. Anna Borůvková
Názory studentů na hodiny angličtiny, odpolední program a výlet
Velmi se mi líbilo pojetí paní učitelky na angličtinu, jak nás učit zábavnou formou. Hodiny angličtiny nebyly nudné, všichni jsme se na nich bavili a věnovali plnou pozornost a aktivitu. Nejčastěji jsme pracovali ve skupinách a museli jsme mluvit anglicky. Tento způsob nás všechny hodně naučil, protože jsme neměli na vybranou. Z paní učitelky vyzařovala energie i respekt a všem nám byla velmi sympatická. Myslím, že by takhle hodiny angličtiny měly vypadat na všech školách.
Anna, 2. A
Dne 20. 5. 2015 navštívil naši maltskou školu pan velvyslanec pro ČR, pan Godfrey Pirotta. Měl pro nás připravenou velmi informativní přednášku, která se zároveň později ukázala být velmi přínosnou a obohacující.
Týkala se zejména maltské zahraniční politiky, historie, ekonomické situace atp. Její neopominutelnou součástí byly i zkušenosti pana velvyslance, jeho názory, rady a vzpomínky. Myslím, že všichni můžeme být rádi, že právě jeho prostřednictvím jsou vztahy mezi ČR a Maltou na tak dobré úrovni.
Daniel, 1. A
Dnes, v pátek 22. května 2015, jsme navštívili místní Radu města Naxxar. Celá „přednáška“ byla velice zajímavá a dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Mezi ty patřilo např. to, z kolika členů se skládá samotná Rada města, jaká byla historie Malty, jak to zde vypadalo během druhé světové války, jaký vztah má Malta k EU nebo třeba co spadá do korespondence samotného pana tajemníka této instituce.
Pan tajemník byl velice milý a vstřícný a uvítal nás malým občerstvením. Celou přednášku doplňoval nahlížením do prospektů a letáčků města, které nám potom i daroval. Také každý dostal knihu o samotném městě a mapku.
Tereza a Anna, 2. A
V sobotu 23. května jsme odjeli lodí na ostrov Gozo, tento výlet se mi líbil nejvíce. Navštívili jsme zde spoustu kostelů, hlavní město a pláž. Bylo velice zajímavé vidět odlišnosti od Malty, zejména ve stavebnictví. Měli jsme tu i možnost vykoupat se v moři. Někteří z nás překonali nehezké počasí a do moře šli, ostatní však zůstali na břehu. Celkově to byl velice příjemný a zajímavý výlet.
Kristýna, 1. C
Dne 25. května jsme navštívili Maltský parlament, respektive jeho novou budovu. Přednáška byla velice zajímavá a poučná. Dozvěděli jsme se, jak tu probíhají volby prezidenta republiky a spoustu dalších zajímavých informací. Také jsme měli tu možnost, podívat se do zasedací místnosti Parlamentu. Tato přednáška za to opravdu stála, stejně tak jako ostatní, a i pan přednášející byl velice milý a vstřícný. Moc se nám tam líbilo.
Andrea, Anežka, Nikola, 1. C
V úterý 26. května jsme byli v St. Edward’s College.
Nejdříve jsme měli krátkou přednášku o 1. světové válce, jelikož tato škola působila za války jako nemocnice. Poté jsme si šli tento krásný komplex budov prohlédnout ze všech stran. Dokonce jsme viděli i část výuky náboženství v malé kapli vedle školy. Po krátké přestávce jsme měli diskuzi se studenty o migraci. Položili jsme jim pár otázek, na které skvěle odpověděli.
Následovalo jen rozloučení a návrat na výuku anglického jazyka do NSTS.
Byla to jedna z nejzajímavějších návštěv zde na Maltě.
Amy, 2. C, Martina, 2. B
V pátek 29. května jsme absolvovali naši poslední přednášku – tentokrát v Malta Tourism Authority, turistické centrále ve Vallettě. Týkala se zejména činnosti této organizace, marketingových strategií, prezentace navenek atp. Svůj čas nám věnoval marketingový specialista Carlo Micallef, se kterým jsme se na závěr i vyfotografovali. Jako příjemný „bonus“ jsme si odnesli informativní a praktické dárky.
Daniel, 1. A
Slovíčko na závěr
Ačkoliv se zde stále dokola opakují ta samá slova, musím říci, že je to pravda a že to není jednoduché vyjádřit pocity jinými slovy, než těmi, která již byla použita.
Já osobně si myslím, že není lepší způsob, jak se naučit anglicky. Občas mi to připadalo, jako kdyby nás hodili lvům do klece a museli jsme si poradit sami. Samozřejmě, že se nám snažili všichni pomáhat a vyjít vstříc, ale někdy to bylo opravdu těžké. Dlouhé přednášky v anglickém jazyce, nerozumíte tak polovině slov a přesto víte, o čem se mluví. Jste unavení, ale nutí vás to poslouchat a dávat pozor. Vymýšlíte si v hlavě nové a nové otázky, na které vás zajímá odpověď. Musíte ten cizí jazyk použít, a to bylo asi to nejlepší, co jsme mohli zažít. Používat jiný jazyk a vyvíjet své schopnosti v něm během celého dne, v „každodenním“ režimu. Bylo to opravdu krásné. Krásně prožitých 14 dní v teple, v krásném prostředí a s úžasnými lidmi. Teď bychom měli všichni děkovat někomu nahoře, že nám dovolil tohle zažít a do budoucna si myslím, že by toto bylo přínosné pro studenty i nadále.
Také s klidným srdcem mohu říct, že to nebyly pro mě vyhozené peníze a že jsem viděla snad maximum, co jsem vidět mohla.
Právě teď tu sedím v křesle a píšu tyto názory, sepisuji to do jednoho „souvislého“ článku a už teď vím, že se mi bude opravdu stýskat. Jak po slunci, moři, čerstvém vzduchu, tak i po angličtině, mé host-family a po lekcích angličtiny…
Ještě jednou děkuji a doufám, že bude i v příštích letech možnost se zase někam podívat.
Tereza Sidorová, 2. A
eTwinning – 10. výročí
7. května 2015 jsme my, 3. A, společně s naší paní profesorkou Šípovou ve škole uspořádali oslavu a soutěž na počest 10-letého výročí mezinárodního programu e-Twinning, ve kterém od 1. ročníku pracujeme. Byli jsme rozděleni do skupinek po 3 nebo po 4 lidech a společně s 2.A jsme vytvořili 6 stanovišť. Na každém z nich jsme měli pro studenty všech prvních ročníků připravený zábavný program formou prezentací, křížovek a různých dalších kvízů, týkající se knih, které jsme mohli díky e-Twinningu přečíst v anglickém jazyce. Ukazovali jsme jim naše prác e a snažili jsme se jim nastínit, co to e-Twinning vlastně je. Každá skupinka poté zapsala studentům získané body, které se na závěr vyhodnocovaly. Pro výherce jsme měli díky naší paní profesorce i drobné dárečky. Toto vyhlášení spolu s focením proběhlo v aule naší školy. Cílem celé akce bylo nalákat co nejvíce studentů, kteří by se v následujícím školním roce také do e-Twinningu zapojili, a podle jejich kladných reakcí jsme záměr splnili, z čehož jsme měli všichni velmi dobrý pocit.
P. Lupínková, M. Borovcová 3. A
Ve čtvrtek 7. května 2015 se 1. ročníky naší školy zúčastnily soutěží iniciovaných staršími žáky ohledně eTwinningu. My dvě jsme měly to štěstí, že jsme vyhrály. A jak se nám to povedlo? Zkrátka jsme dávaly pořádný pozor a pečlivě se snažily zapamatovat vše, co nám bylo staršími studenty řečeno. Při kvízech jsme spolupracovaly, a pokud jsme mohly používat počítač, rozdělily jsme si otázky, aby nám šla práce rychleji. Musely jsme věřit tomu, že to ani jedna nezkazí, jelikož mnohdy nebyl čas, aby každá z nás prošla všechny otázky. Díky tomu, že jsme spolu nespolupracovaly poprvé, práce nám šla snadněji. Když jsme se umístily na krásném 1. místě, dostaly jsme ceny, ze kterých jsme měly ohromnou radost.
Pavlína Viterová a Olena Chorna, 1. A
Naše školní soutěž eTwinning pro mě byla velice dobrá zkušenost, dozvěděla jsem se spoustu nových informací hlavně o anglické literatuře. O eTwinningu si myslím, že je to určitě velice zajímavá akce a studentům to určitě pomůže v anglickém jazyce, komunikování s jinými lidmi v angličtině. Je to určitě velice prospěšné a hodně se mi to líbí. Jsem moc ráda, že jsem se eTwinningu zúčastnila a dokonce se umístila na krásném 3. místě, eTwinning mi hodně dal a byla to veliká a dobrá zkušenost.
Andrea Novotná, 1. C
Soutěž eTwinning, které jsem se ve čtvrtek 7. 5. 2015 zúčastnila, pro mě byla velkou zkušeností. Nejen, že jsem si otestovala moji znalostangličtiny, ale také jsem se obohatila o mnoho zajímavých informací, obzvláště tedy o anglických knihách a autorech, kterých budu mocivyužít nejen při maturitě. Zároveň jsem si také na připravenýchtestech procvičila logické myšlení. Pro každého z nás byla soutěžrozhodně velkým přínosem, a proto bych chtěla poděkovat pořadatelům této soutěže a samozřejmě všem pedagogům a žákům, kteří se na přípravěsoutěže podíleli. Budu ráda, když se příští rok na přípravě soutěže budu moct podílet i já.
V. Kverková, 1. C
Videa
Práce ve třídě
Vyhlášení výsledků v aule
Zapojení do mezinárodního projektu AZUBI EUROPA
Dne 16. dubna 2015 nás již posedmé navštívili žáci středních odborných škol ze Saska, kteří jsou na exkurzi po evropských městech. Po vřelém přivítání v aule prezentovali žáci naší školy nejen český vzdělávací systém, ale i pamětihodnosti Prahy, jak jinak než v němčině. Němečtí hosté nás tentokrát překvapili – prezentace jejich školského systému probíhala v anglickém jazyce!
Není proto divu, že se následná debata vedla tak, jak každý chtěl – v angličtině i v němčině…
Besedy a setkávání se zahraničními vrstevníky jsou pro nás vždy příjemným oživením a skvělou motivací k výuce cizích jazyků. Děkujeme všem zúčastněným, že opět přispěli k uskutečnění podnětné mezinárodní akce, která přinesla mnoho nových dojmů a poznatků. Naši hosté míří do Splitu, my zas do svých lavic…
Těšíme se na další setkání!
Za pedagogy NJ PaedDr. P. Nedomová, zást. řed.
Přednáška na Dunajské univerzitě
Dne 18. března 2015 se konalo na Dunajské univerzitě v Galati sympózium speciálního oboru vysokorychlostního obrábění spojené s vědeckou diskusí o dané problematice. Sympózia se účastnili vědci několika domácích i zahraničních univerzit. Rumunská univerzita se ukázala jako příjemný hostitel a její otevřenost i zájem o mezinárodní spolupráci je vysoký. Jedním z hlavních cílů setkání bylo navázání spolupráce univerzit na mezinárodní úrovni. Nejpočetnější zastoupení bylo z Rumunska, Bulharska a Maďarska.
Z České republiky se setkání zúčastnil Petr Brychta (učitel Geografie a TV na naší škole) a aktivně vystoupil s přednáškou, která měla interdisciplinární charakter propojující na první pohled vzdálené obory tělesné výchovy a strojírenské metrologie. Téma se setkalo s vysokou pozorností a pozitivním oceněním.
Svátek (nejen) asijské poezie
Ve dnech 2. až 6. března 2015 se konala v Hanoji třetí Mezinárodní konference o vietnamské literatuře a druhý Asijsko-pacifický básnický festival, k němuž přistoupila i účast na třináctém Dni vietnamské poezie (5. března). Zastoupeni byli básnici, prozaici, literární vědci a kritici, editoři, nakladatelé a překladatelé ze 43 zemí, přičemž nejpočetnější delegace vyslali z Číny (nepočítaje delegace z Hongkongu a Tchaj-wanu), z Barmy, Indie, Mongolska, Ruské federace, USA a z Thajska. Z České republiky se jej účastnili zástupci vedení Unie českých spisovatelů, básník Karel Sýs a literární kritik (a učitel ČJ na naší škole v jedné osobě) Alexej Mikulášek. (celý text)
High Oaks Christian School z USA ohromila!
Sbor, orchestr, band této střední školy z Kalifornie (80 členů!) společně s vybranými třídami naší školy (130 studentů) zaplnily aulu do posledního místečka… Po vystoupení školního sboru „Drtinka“ sklízeli američtí přátelé jen samé vavříny. Hudební maratón nabíral obrátky a skvělá atmosféra nás ani na minutu neopustila při následné vzájemné diskuzi nabité mladistvým entuziasmem. Lze již jen poděkovat všem, kteří přispěli ke zdárné organizaci této náročné, ale krásné akce!
Pavla Nedomová, zástupkyně ředitelky
Děkujeme za krásnou příležitost seznámit se s americkými studenty. Okouzlil nás nejen jejich hudební talent, ale také charakter Američanů. Následující debata se nesla ve veselém duchu a dobré náladě. Přesvědčili jsme se také, že naše angličtina není tak strašná a všemu jsme porozuměli.
Jsme rádi, že naše škola poskytuje tyto možnosti.
Studenti 2. D
Entdecke die duale Berufsausbildung Made in Germany
Tato velmi úspěšná exkurze (konaná pod záštitou MŠMT) pro vybrané české zástupce předčila mé veškeré očekávání. Jelikož již delší dobu v rámci mezinárodního projektu „AZUBI EUROPA“ (Auszubildende in Europa) aktivně spolupracujeme s německými odbornými školami (Sasko – Halle) a při vzájemných setkáních německých a českých žáků na naší škole prezentujeme oba školské systémy (český školský systém – naši žáci a německý školský duální systém vzdělávání němečtí žáci), přišla nabídka zúčastnit se této exkurze, umožňující přímou prohlídku vzdělávacích institucí ve spolupráci s Domem zahraničních služeb, Kontaktní kanceláří Svobodného státu Sasko a Ministerstvem kultu (školství) Svobodného státu Saska jak na zavolanou a stála zato! (Celá zpráva)
P. Nedomová, zástupkyně ředitelky
Návštěva honorárního konzula Maltské republiky
Náš záměr posilovat motivaci ke studiu cizích jazyků se stává úspěšnou tradicí školy! Dne 16. prosince 2014 nám bylo ctí a zároveň potěšením přivítat mezi námi vzácného hosta, pana konzula Flaminiho, který před publikem 120 mladých posluchačů naší školy prezentoval tuto krásnou zemi s bohatou historickou a kulturní tradicí. A je to právě ostrov Malta, který jsme si vybrali jako cíl pro jazykový kurz s praxí v květnu 2015.
Po podnětné prezentaci následovala rozsáhlá beseda – jak jinak než v anglickém jazyce! Dotazy studentů a pedagogů nebraly konce, dozvěděli jsme se mnoho zajímavého např. o tradicích a zvycích na Maltě (oslava svátků, svateb, atd.). A co mino jiné patřilo k dárečkům pro naše vzácné hosty? No přece tradiční české cukroví, které upekli ti nejmladší – velký dík patří třídě 1. A a všem spoluorganizátorům této překrásné akce…
P. Nedomová, zástupkyně ředitelky
Návštěva honorárního konzula Maltské republiky aneb Došlo i na maltézské rytíře…
Bylo chladné pondělní ráno, když jsem se od paní profesorky dozvěděl, že budu společně se spolužačkou vítat konzula Maltské republiky na půdě naší školy. Hlavou mi v témže okamžiku prolétly první myšlenky o tom, co budu říkat, co si vezmu na sebe a čím jsem si to vlastně zasloužil? Netrvalo dlouho a došlo mi, že mými studentskými výsledky to asi nebude. Že by snad trest, či odměna? Kdo ví…
Po několika hodinách došlo na lámání chleba, neboť konzul se blížil k prahu školy. Nervozita stoupala a já si nadále vtloukal do hlavy svou řeč, kráčeje po chodbě stále dokola a dokola. „Už je tady?“ říkal jsem si ve své mysli, však klika cvakla, dveře letí, konzul vchází do dveří.
Jeho kroky doprovázel příjemný úsměv, který mě uklidnil. Pravicí jsme si potřásli, pozdravy si vyměnili a společně vyrazili k branám ředitelny, kde došlo k přátelskému setkání obou přítomných stran. Poté se naše cesta ubírala do auly, kde nás již netrpělivě vyčkávali studenti všech ročníků. Zde se ujala slova paní zástupkyně Pavla Nedomová, vítajíc jménem školy našeho vzácného hosta, leč záhy pohlédla na nás a my věděli, že teď nás čeká vítání za studenty a sice v jazyce anglickém, což se ke štěstí všech obešlo bez zranění.
Slova se poté ujal pan Flamini, který nás postupně seznamoval s krásami Malty, zvyky své země, její historií, s hospodářstvím a jeho postavením na mezinárodní scéně, načež se dočkal několika dotazů ze strany studentů i profesorů. Mám-li mluvit za sebe, tak část týkající se maltézských rytířů byla nanejvýš zajímavá, zejména tím, že pan konzul mně a několika dalším posluchačům věnoval po skončení přednášky soukromý výklad v téže věci.
Vřele jsme panu konzulovi poděkovali za jeho čas a námahu, předali dárky a srdečně se rozloučili, doufajíce v další výbornou spolupráci.
Kryštof Kolář, 3. A
Návštěva studentek z HIGH SCHOOL GAUKEN z Japonska
Tato další kulturně vzdělávací akce 27. března 2014 opět přímo navázala na již rozběhnutý zájmový program, kterým se nám daří úspěšně obohacovat studijní zaměření SOŠ v orientaci na zahraničí. Náš pedagogický záměr na posilování motivace ke studiu cizích jazyků, rozšiřování znalostí o různých zvyklostech užívaných na školách tohoto druhu ve světě, jakož i vzájemný dialog v cizích jazycích se na naší škole těší vysoké oblibě. Důkazem toho je stoupající úroveň samostatně kladených otázek v příslušném jazyce na besedách se zahraničními hosty, většinou vrstevníky.
Zvláště působivé bylo samotné zahájení nevšedního setkání a pozdravení Japonců přímo v japonštině. Soubor studentek „KOTO Ensemble TOKYO“ nám připravil zcela originální zážitek hrou na „KOTO“ (třímetrový tradiční strunný hudební nástroj, na který se hraje vkleče). Hudební projev souboru Japonek byl „subadashi“ – vynikající! Hru na KOTO jsme si po koncertě mohli dokonce individuálně vyzkoušet!
V neformální besedě – tentokrát v angličtině jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí, např. že vyučování na této střední škole trvá průměrně devět hodin denně, že dívky cvičí na KOTO každý den, atd. Japonské středoškolačky nás na závěr setkání rozesmály slůvkem „Pomóóóóc“, které se údajně naučily před odletem do Čech. Vzájemně vytvořená přátelská atmosféra byla více než dojemná… Arigató!!! Na naše Japonky nikdy nezapomeneme.
Návštěva Drážďan – „Dresdner Grüner Diamant“
Návštěva z Kanady
V rámci nově vytvářeného programu SOŠ zaměřeného na posilování motivace našich žáků ke studiu cizích jazyků a poznávání „zahraničních vrstevníků“ byla naše škola dne 3. prosince 2013 poctěna další návštěvou, tentokráte skupinou sedmdesáti kanadských žáků ze střední školy Mount Baker z Cranbrooku. Přítomný ředitel školy Evan Bueckert a zároveň dirigent pěveckého sboru této SŠ vytvořil se svými žáky skvělou atmosféru. Podmanivé vystoupení v aule nás vyprovokovalo k velkému aplausu a to především za interpretaci skladby samotného pana ředitele. Po koncertě následovala velice živá diskuze českých a kanadských žáků, výměna mailových adres i odznáčků…
Návštěva německé školy z Halle
V týdnu od 25. – 30. listopadu 2013 se v rámci projektu „Deutsch in Praxis“ uskutečnila již třetí návštěva německých žáků z Halle v Praze. Návštěvě předcházela praxe našich žákyň v Halle, která probíhala za finanční podpory ČNFB. Vyvrcholením návštěvy byl seminář na naší škole, který probíhal v německém jazyce.
Němčináři ze 4. C, 2. A a 1. A prezentovali naše školství a naši školu. Poté jsme společně poobědvali ve školní jídelně (králík na smetaně Němcům moc chutnal) a navštívili velvyslanectví SRN. Závěrečnou tečkou po prohlídce Prahy a Staroměstské radnice bylo neformální posezení a popovídání v kavárně F. Kafky, bývalém rodném domě spisovatele, kde jsme mimo jiné hovořili i o možnostech další spolupráce.
eTwinning
eTwinning byl v naší republice zahájen v roce 2005 jako hlavní aktivita e-learningového programu Evropské komise, od roku 2007 je pevnou součástí Programu celoživotního učení.eTwinning je bezpečný virtuální prostor pro mezinárodní spolupráci škol. Portál www.etwinning.net umožňuje najít partnerské školy a vytvářet zajímavé projekty.
Ve školním roce 2013/14 naši studenti spolupracovali s francouzským gymnáziem „Lycée Saint-Louis/ Jean Paul II,“ na dvou projektech.
Ve školním roce 2012/2013 jsme měli zaregistrované tyto čtyři projekty:
HERO: DUALITY inside, strength and weakness
https://new-twinspace.etwinning.net/web/p80836/welcome
SWEET MEMORIES – a treasure box for intergenerational activities
https://new-twinspace.etwinning.net/web/p81102/welcome
MORE ALIKE THAN DIFFERENT
https://new-twinspace.etwinning.net/web/p90699/welcome
EUROPE THROUGH POSTCARDS
https://new-twinspace.etwinning.net/web/p95439/welcome
Ukrajina