Závěrečná evropská konference projektu FuturEU

Závěrečná evropská konference v Bulharsku ve dnech 27. července až 31. července 2020

Už je to měsíc, co jsme vyjeli do Bulharska, do měst Varna a Veliko Tarnovo v rámci projektu FuturEU: „Občanské úvahy o budoucnosti EU“.

Odcestovali jsme dne 27. července v ranních hodinách z Prahy a po dvou hodinách letu jsme se ocitli na runwayi varnského letiště. Po prvním dni poznávání kultury a památek jsme strávili dobrých pár hodin u moře (a ano, trochu jsme se i spálili). S radostí jsme od bulharské organizátorky přijali odvoz do krásného majestátního města Veliko Tarnovo. 29. července jsme se střetli se všemi studenty – účastníky projektu FuturEU, mezi něž patřili Španělé, Němci, Poláci, Bulhaři a samozřejmě my, Češi! Po kratším seznámení jsme se vydali do restaurace, která byla nádherně situována na okraji vesnice, takž jsme mohli vychutnat nejen delikátní jídlo, ale zároveň neuvěřitelný výhled. Poznali jsme i tradiční bulharskou halvu a musaku! Pak jsme se rozdělili do skupin po pěti. Každá skupina měla za úkol zvolit si téma a vytvořit na dané téma plakát obsahující základní náležitosti. Naše skupina měla za úkol zpracovat finanční a sociální prvky EU a jak by je šlo napravit či zlepšit. Vypisovat zde veškeré nápady by trvalo delší dobu, bylo to neuvěřitelně zajímavé!!! Po kolektivních pracích jsme jeli do Veliko Trnovo, kde se nám dostalo té skvělé příležitosti zhlédnout Bulharskou light show, která interpretovala historii Veliko Tarnovo a na níž se podílel bulharsko-český tým. Loučení s organizátory i se všemi studenty bylo více než dojemné…
Celý pobyt v rámci projektu byl neskutečný a neuvěřitelný zážitek. Vše, počínaje letem a končící navázáním kontaktů se skvělými lidmi bylo fenomenální, hlavně chování Bulharů bylo pro nás příjemné překvapení. Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří celý výlet zorganizovali, hlavně paní profesorce Mochelové, která nám vše včetně letenek i ubytování zajišťovala.

Martin Chval, 4. C

Více o tomto projektu zde