Cena vévody z Edinburghu (DOFE)

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je prestižní vzdělávací program pro mladé lidi po celém světě. Máte možnost získat celosvětově uznávaný zlatý, stříbrný nebo bronzový certifikát, který Vám bude předán na slavnostním ceremoniálu známými osobnostmi jako např. Jakubem Vágnerem, Danem Přibáněm nebo Klárou Kolouchovou. V minulosti předávali ocenění také princ Edward či britská velvyslankyně.
Tento certifikát můžete uplatnit v rámci přijímacího řízení na některé ze světových univerzit, především těch britských. Já osobně jsem se do projektu přihlásila, protože jsem chtěla zkusit něco nového a tento projekt mě zaujal. V rámci tohoto projektu se plní tři individuální kategorie a poté následuje expedice. V každé kategorii si stanovíte cíl a poté ho začnete plnit. Cíle se stanovují ve sportovní aktivitě, v rozvoji talentu a v dobrovolnictví. Momentálně mám již dvě kategorie splněné a už mě tedy jen čeká jedna a poté závěrečná expedice. Jelikož jsem s tímto projektem začínala, tak jsem si zvolila úroveň bronzovou, která se plní po dobu 3 – 6 měsíců.
V oblasti dobrovolnictví jsem pomáhala jedné neziskové organizaci Diplomatic Spouses Association. V rozvoji talentu jsem si zvolila za cíl znovu začít hrát na flétnu a ve sportovní kategorii se naučit jeden ze soutěžních prvků v gymnastice. Nejvíce se mi asi líbilo dobrovolnictví, kde vlastně děláte dvě věci najednou. Nejenom, že pomáháte nějaké dobré věci, ale zároveň i sobě a to v rozvoji svých schopností a zkušeností. Tento projekt bych doporučila každému, kdo chce pro sebe něco udělat a poznat nové věci. Myslím si, že je to dobrý způsob jak se odhodlat zkusit věci, ke kterým byste se jinak třeba ani nedostali.

Denisa Kniplová 2.A