Datové centrum Českých radiokomunikací

Dne 4. února 2019 jsem se zúčastnila odborné exkurze do Datového centra, které je součástí Českých radiokomunikací. Jedná se o součást kritické infrastruktury státu, a proto se do centra není snadné dostat. Mně a mé třídní Ing. Lence Kendíkové se to díky mé účasti v soutěži Kraje pro bezpečný internet podařilo. Zjistily jsme, jakým způsobem jsou zde data uchovávána, a jakým způsobem je zajištěno, aby ani několikasekundový výpadek jednotlivých zařízení nezpůsobil problémy. Zaujalo mě, že si zde svůj server uchovávají zdarma i státy z jiných kontinentů, aby se u nás jejich webové stránky načítaly rychleji, a tyto státy poskytují tutéž službu České republice. Příjemnou tečkou za tímto dnem byla návštěva Žižkovské věže, odkud jsme měly nádherný výhled na celou Prahu.

Lucie Přenosilová, 4. B