Exkurze „Bylinky a léčivé rostliny“

Dne 6. června 2016 naše třída 2. D navštívila na Stanici přírodovědců na Praze 5 výukový program pod názvem „Bylinky a léčivé rostliny“. Programem nás provázela odborná lektorka a současně zahradnice paní Alena Žbirková.

Na začátku jsme se dozvěděli, že zahrada, ve které exkurze probíhala, nese název „přírodní zahrada“. Nejedná se jenom o název, ale o certifikát, který se uděluje pouze zahradám, ve kterých dodržují přísná ekologická kritéria. Mezi hlavní tři patří: bez pesticidů, bez minerálních hnojiv a bez rašeliny. Tato zahrada na stanici přírodovědců patří do sítě přírodních zahrad podle vzoru rakouského projektu „Natur in Garden“.

Procházeli jsme zahradou, která byla upravená a působila harmonicky. Naučili jsme se rozpoznávat bylinky a léčivky. Seznámili jsme se s tím, jak se bylinky pěstují a jakým způsobem pomáhají preventivně nebo při některých onemocněních. Mnohé z nich jsme si mohli ochutnat nebo přivonět, zkrátka vnímat je všemi smysly. Na závěr jsme ochutnali už připravený bylinkový čaj.

Exkurze byla velmi zajímavá. Přírodní zahrada na nás zapůsobila svou jedinečností. Viděli jsme, že se dá na zahradě hospodařit i bez chemie a v souladu s přírodou podpořit ekosystém, ve kterém si rostliny a živočichové vzájemně poskytují výhodné podmínky k životu.

Naše velké poděkování patří pracovníkům této stanice a především paní Žbirkové, nejen za její zajímavý výklad, ale i za to, že nám ukázala, jak se můžeme šetrně a citlivě chovat k přírodě a vnukla nám myšlenku, že si podobnou zahradu můžeme v budoucnu založit také.

Tereza Hlínová
Julie Mikulová