Hlavní líčení u Městského soudu

Ve čtvrtek 8. října 2015 se naše třída zúčastnila trestního řízení na Městském soudě v Praze. Mladý muž, obžalovaný ze zločinu těžkého ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví, shodou okolností i veřejně a mediálně známý, bezdůvodně napadl na lince metra B jiného muže, kterému způsobil řeznou ránu na levé straně krku. Při hlavním líčení jsme měli možnost zhlédnout výslech obžalovaného, poškozeného i velkého počtu svědků, kteří byli incidentu přítomni.

Musím přiznat, že ani po vyslechnutých svědectvích nemám přesně jasno v tom, jak se vše událo, a nechtěla bych být v kůži pana soudce. I když na něm bylo vidět, že rozhodně není žádný začátečník a ví, co dělá. Ochotně nám o pauze zopakoval přesný průběh trestního řízení: přípravné řízení, hlavní líčení, možnosti trestu pro pachatele, atd.

V průběhu řízení obžalovaný muž několikrát zopakoval, že se chce osobně omluvit poškozenému i celé společnosti, což také udělal, ale jinak se moc nechtěl k události vyjadřovat. Zajímavé je, že ani svědci se neshodli na všem. Případ byl ještě komplikovanější, jelikož byla předvolána jako svědkyně cizinka a s ní i tlumočnice.

Bohužel zatím nevíme, jak případ dopadl, líčení bylo totiž odročeno z důvodu trvání obhajoby na výslechu soudní znalkyně v oboru psychiatrie, která se po omluvě nedostavila.

Karolína Obdržálková, 4. C

Dne 8. října 2015 se naše třída 4. C zúčastnila hlavního líčení u Městského soudu v Praze.

Byl projednáván zločin těžkého ublížení na zdraví (a přečin výtržnictví), který byl spáchán  v březnu tohoto roku, kdy obžalovaný bezdůvodně zaútočil v metru na poškozeného, jemuž způsobil řeznou ráno na levé straně krku.

V 8:20 se naše třída sešla před budovou soudu; byli jsme podrobeni prohlídce a šli jsme k jednací síni. Posadili jsme se do tří řad a čekali na zahájení. Soudce, přísedící, zapisovatelka, obhájce obžalovaného a státní zástupkyně se znovu seznámili s případem a následně eskorta přivedla v poutech obžalovaného. Státní zástupkyní byla přečtena obžaloba a poté měl vypovídat obžalovaný. Čekali jsme všichni napjatě, zda vůbec něco řekne, ale nakonec se vyjádřil ke svému činu. K vlastní obžalobě se nevyjádřil, ale omluvil se poškozenému i celé společnosti.

Řízení pokračovalo výpovědí poškozeného a mnoha dalších svědků. K případu byly zároveň přečteny výpovědi svědků, kteří nebyli předvoláni před soud. Z důvodu, že se nedostavily soudní znalkyně, bylo líčení odročeno na pátek 9. října 2015.

Absolvovat trestní řízení bylo pro nás velmi zajímavým a poučným zážitkem a jsme rádi, že jsme se díky paní profesorce Chalupové mohli zúčastnit další skvělé akce.

Nikola Roubalová, 4. C