Návštěva Vazební věznice Praha – Pankrác

V pondělí 5. října 2015 studenti 3. D v rámci předmětů Pedagogika, Psychologie, Sociální péče a služby a Právo absolvovali exkurzi Vazební věznice Praha – Pankrác.

Exkurze byla rozdělená do dvou částí. První část se odehrávala přímo v části věznice, kde jsme byli seznámení se strukturou vězeňského systému, s procesem přijímání vězňů, jejich zaměstnávaní v době výkonu trestu, jaká je složitá cesta resocializace vězňů, denní režim ve věznici a, v neposlední řadě, co obnáší práce sociálního pracovníka a speciálního pedagoga ve vězeňství. Měli jsme možnost nahlédnout do prostor tiskárny, kde někteří vězni pracují a samozřejmě i samotné cely.

Na celou řadu otázek z oblasti penologie ochotně odpovídal náš průvodce Mgr. Jiří Dolejší, tiskový mluvčí, vedoucí sekretariátu ředitele Vazební věznice Praha – Pankrác.

Ve druhé částí této zajímavé exkurze byla prohlídka Památníku Pankrác pod vedením PhDr. Aleše Kýra, který velmi zajímavou formou poskytl poučné a poutavé vyprávění o historických událostech, spojených s osudem lidí v těchto autentických prostorách bývalého nacistického popraviště tzv. „sekyrárny“. Tato muzeální expozice se nachází v objektu věznice a není přístupná veřejnosti.

Exkurzi řadíme k nejzajímavějším akcím organizovaných v rámci studia. Jsou to hodnotné informace a zkušenosti pro studenty studijního oboru sociální činnost.

Za studenty 3. D

Mgr. Ľubica Drnáková