Přednáška o Iráku

Dne 25. listopadu 2016 nás navštívil ve škole asistent české generální konzulky v Erbilu pan Ghazi Khailany z Iráku. Přednáška, které se zúčastnily třídy 3. A a 3. B, se týkala tématu o předchozí a současné situaci v Iráku.
Ghazi Khailany si pro nás připravil velice zajímavé informace, které byly pro spousty studentů nové a poučné. Dozvěděli jsme se, že se i s problematikou migrace potýká samotný Irák, zejména v oblasti Kurdistánu, neboť v tomto teritoriu připadá na šest Kurdů jeden migrant. Ti jsou vidět nejen v uprchlických táborech, ale i na ulicích, u kostelů a před hotely. Pan Ghazi Khailany nám také ukázal nebezpečná místa, která jsou v Iráku v současnosti ovládaná teroristy, a varoval nás, do kterých míst vůbec nejezdit. Ke svému projevu využíval mapu, aby nám přesně ukázal, o jakou oblast nebo město se konkrétně jedná.
Vysvětlil nám kulturní a náboženské rozdíly mezi Irákem a Kurdistánem, přiblížil nám jejich kulturu a dal nám prostor také na naše dotazy. Dokonce jsme poznali, že některá česká slovíčka jsou si velice blízká s kurdskými (např. žena, čaj, klíč). Přednáška byla pro nás studenty velice přínosná a obohatila nás novými poznatky od zkušeného a místně znalého člověka. Jak sám Ghazi Khailany říká, udržování dobrých vztahů mezi Českou republikou a Irákem je nesmírně důležité, jelikož máme dost zahraničních obchodů s touto zemí.
Na závěr prezentace od nás obdržel pan Ghazi Khailany malou pozornost jako poděkování. Jsem velice rád, že pan Ghazi Khailany přišel do naší školy a připravil si pro nás v aule skvělou přednášku. Myslím, že nejen za sebe, ale i za všechny profesory a studenty, kteří se přednášky zúčastnili, můžu Ghazimu Khailany velmi poděkovat.

Erik Tůma, 3. A