Sympozium o Pražském jaru a srpnu 1968

V sobotu 12. května 2018 proběhl v Ledeburské galerii seminář s názvem „Společenské změny po roce 1968“. Přímo u sídla Jazzové sekce byla odhalena busta francouzskému prezidentovi Françoisi Mitterrandovi, který měl na ukončení posrpnového dvacetiletí svůj významný podíl. Jednou z akcí, které probíhají v souvislosti s letošní stoletým výročím Československé republiky je i výstava pořádaná Jazzovou sekcí ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, připomínající srpen 1968 i události, které po něm následovaly, a ve kterých sama Jazzová sekce hrála aktivní roli perzekvované opozice.
Samotná výstava bude v malostranských prostorách ke zhlédnutí až do konce září a má tři části. První se nazývá „Srpen 1968“, druhá „Normalizace“ a třetí „Říkají si nezávislí“. Všechny akce jsou spoluorganizovány Jazzovou sekcí – Artforem, panem Karlem Srpem za spolupráce spolku Šance na návrat, z. s. a jeho klubu dobrovolníků včetně našich studentů, kteří aktivně se zapojují do různých společenských aktivit.
Bylo to setkání se zajímavými osobnostmi například PhDr. Milanem Syručkem – účastníkem Helsinské konference, šéfredaktorem Mladé fronty, účastníkem duelů Reagan – Gorbačov, Karlem Srpem – zakladatelem Jazzové sekce, politickým vězněm, Petrem Weissem – velvyslancem Slovenské republiky.
Jsem ráda, že naši studenti jsou přítomní při takových příležitostech nejenom svoji účasti, ale i jako organizátoři akce. Toto sobotní setkání bylo umocněné tím, že se konalo v krásném prostředí Palácových zahrad pod Pražským hradem.
Děkuji studentům Nicolettě Adamcové a Lindě Kosnarové ze 3. D, Pavle Pölzerové a Anně Stránské ze 2. D a Matyasovi Jistebnickému z 1. B.

Mgr. Ľubica Drnáková