Vazební věznice v Praze na Pankráci

V úterý 17. března 2015 čtvrtý ročník oboru Sociální činnost navštívil Vazební věznici v Praze na Pankráci.

Poté, co jsme ve skřínkách nechali všechna elektronická zařízení, prošli příslušnou kontrolou a dostali visací kartičky, jsme vešli přes bránu, nad kterou se tyčily ostnaté dráty, do Vazební věznice Pankrác. Hned po příchodu jsme navštívili Pankrácký památník a vyslechli si přednášku o vězeňských službách. V těchto prostorách se učí především budoucí zaměstnanci věznice, běžně nejsou přístupné veřejnosti. Viděli jsme místnost, ve které bylo popraveno přes 1500 lidí, která je zachovaná v původním stavu i gilotinou.

Poté jsme se přesunuli do budov, kde se nachází hlavně vězni ve výkonu trestu. Procházeli jsme krok po kroku místa, kam se člověk dostane, když do věznice nastupuje a nakonec i cely. Viděli jsme jak cely nové, tak i staré, které byli v takovém stavu, že si lze jen těžko představit žití v nich. Měli jsme možnost ptát se zaměstnanců na režim vězení, vyslechnout si, pro nás, kuriózní případy a na chodbě dokonce i pár vězňů potkat.

Každý má představu o tom, jak věznice vypadá a jak asi život v ní probíhá, ale stát v drobounké cele, kde si svůj trest odpykává stovky lidí a od záchodu, které sdílíte se třemi lidmi, Vás dělí pouze závěs, za kterým se lidi běžně sprchují, je něco zcela jiného.

Myslím, že mnoho spolužáků zde našlo inspiraci pro své budoucí povolání.

Nela Všetečková, 4. D